Reklama
 
Blog | Monika Shaw Salajová

Brexit bez ministrů

Přesně za týden 11.12. bude britský parlament hlasovat o dohodě o brexitu. Premiérka Theresa May momentálně podporu nemá a chybí ji odhadem cca 80 hlasů. Mezitím rezignují další ministři.

Naposled v pátek rezignoval Sam Gyimah, ministr pro vědu, výzkum a inovace. Svou rezignaci oznámil poté, kdy se potvrdilo, že Británie nebude mít okamžitý přístup k evropskému navigačnímu systému Galileo. Do systému, do kterého investovala 1.4 miliard eur, a se kterým britská armáda počítala.

Sam Gyimah je tak devátý ministr, který letos kvůli brexitu rezignoval. Na BBC existuje už i samostatná záložka „Brexit cabinet resignations“.

Dalších osm bylo: Shailesh Vara – ministr pro Severní Irsko; Esther McVey – ministryně práce a sociálních věcí; Suella Braverman – ministryně pro brexit; Guto Bebb – ministr obrany; Boris Johnson – ministr zahraničí; David Davis – ministr pro brexit; Jo Johnson – ministr pro dopravu; Dominic Raab – ministr pro brexit.

Důvody rezignace byly různé, ale nikdo z nich nemohl s čistým svědomím podpořit vyjednávání a konečnou dohodu o brexitu. Brexit, který byl před referendem slibován, je jednoduše nemožný uskutečnit. A to ani kdyby Theresa May byla ta nejlepší premiérka a v jejím týmu byli ti nejlepší vyjednávači na světě. Bylo to zbožné přání, které narazilo na tvrdou realitu. Nikdo nedostane, co chce a co v kampani prodali. Překvapující je, že ani mnoho politiků si tohle předem neuvědomovalo, a to ani skrze všechny analýzy, doporučení, rozbory, zprávy a statistiky, které měli k dispozici. ???

Reklama